Biuro turystyczne - Emilia Gieczys

KALKULATOR MOCY

MOC POZORNA:

S = √(3) ∙ U ∙ I

MOC CZYNNA:

P = √(3) ∙ U ∙ I ∙ cos(φ)

MOC BIERNA:

Q = √(3) ∙ U ∙ I ∙ sin(φ)

Moc - pozorna, czynna i bierna

Moc pozorna

Moc pozorna (S, VA) – wielkość fizyczna określana dla obwodów prądu przemiennego. Wyraża się ją jako iloczyn wartości skutecznych napięcia i natężenia prądu

S = U ∙ I
gdzie:
U, I – wartości skuteczne napięcia i natężenia prądu.

Moc czynna

Moc czynna (P) – w układach prądu przemiennego (również prądu zmiennego) część mocy, którą odbiornik pobiera ze źródła i zamienia na pracę lub ciepło. W układach prądu stałego cała moc jest mocą czynną. Jednostką mocy czynnej jest wat.

P = U ∙ I ∙ cos(φ)
gdzie:
U, I, cos(φ) – wartości skuteczne napięcia i natężenia prądu, cosinus przesunięcia fazowego φ pomiędzy napięciem i natężeniem prądu.

Moc bierna

Moc bierna w obwodach prądu zmiennego jest wielkością opisującą pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Ta oscylująca energia nie jest zamieniana na użyteczną pracę lub ciepło, niemniej jest ona konieczna do funkcjonowania maszyn elektrycznych (np. transformatorów, silników). Energia jest pobierana ze źródła w części okresu przebiegu zmiennego, magazynowana przez odbiornik (w postaci energii pola elektrycznego lub magnetycznego) i oddawana do źródła w innej części okresu, co jest związane z zanikiem pola w odbiorniku.

Q = U ∙ I ∙ sin(φ)
gdzie:
U, I, sin(φ) – wartości skuteczne napięcia i natężenia prądu, sinus przesunięcia fazowego φ pomiędzy napięciem i natężeniem prądu.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_bierna